Everything about pole widzenia jaskrowe

Badanie kąta przesączania, czyli gonioskopia, to oglądanie naturalnej drogi odpływu cieczy wodnistej w dużym powiększeniu i oświetleniu biomikroskopu, nazywanego lampą szczelinową (ryc.

Wspólną cechą jest publishępująca destrukcja włókien nerwowych prowadząca z czasem do znacznej utraty wzroku i ślepoty. Jaskra może być nabyta lub wrodzona.

W tym celu stosowane mogą być substancje farmakologiczne, zabiegi laserowe lub operacje. Każdy przypadek choroby jest inny i o wyborze najskuteczniejszej metody powinien decydować lekarz specjalista.

Jaskra jest chorobą oczu, a w zasadzie grupą chorób różniących się objawami, podłożem patofizjologicznym i sposobami leczenia.

‘Sito’ może być pokryte tkanką włóknisto-naczyniową – w jaskrze neowaskularnej lub zatkane komórkami barwnika, śródbłonka czy erytrocytami. Patomechanizm jaskry zamkniętego kąta oparty jest na czynnikach anatomicznych- związanych z mięśniami źrenicy.

Pozytywna odpowiedź w którymkolwiek wierszu stawia Cię w grupie osób podwyższonego ryzyka. Dlatego zalecana jest kontrola okulistyczna raz na dwa lata, a po 40. roku życia - co roku.

Badanie dna oka pozwala stwierdzić anatomiczne uszkodzenia, które powstają w obrębie tarczy nerwu wzrokowego w przebiegu jaskry. Włókna nerwowe siatkówki zbiegające się na tarczy tworzą na jej obwodzie tzw. pierścień nerwowo-siatkówkowy. W centrum tarczy nerwu wzrokowego, pozbawionej włókien, istnieje zagłębienie.

Należy jednak pamiętać, iż jednorazowe badanie obrazowe dna oka, mimo dużej precyzji wykonanych przez nie pomiarów, nie stanowią identical w sobie podstawy do rozpoznania lub wykluczenia jaskry. Rozpoznanie jaskry, równoznaczne z podjęciem leczenia stosownego do jej typu, może postawić jedynie lekarz okulista na podstawie wyników wszystkich badań wymaganych w procedurze diagnostyki.

Jaskrę można odziedziczyć i szczególnie narażeni na rozwój choroby są bliscy z here pierwszego stopnia pokrewieństwa (gdy chorują rodzice lub rodzeństwo). Poza tym jaskrze sprzyja wystąpienie chorób kardiologicznych, nadciśnienia, miażdżycy, cukrzycy, krótkowzroczności (szczególnie gdy wada jest silniejsza niż four dioptrie), jak również częste bóle głowy i migreny oraz długotrwałe leczenie kortykosteroidami i przyjmowanie środków antykoncepcyjnych. Przewlekły stres jest również znaczącym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry.

Średnie ciśnienia wewnątrzgałkowe w obu grupach były podobne. Uczestnicy w grupie brimonidyny mieli częstsze występowanie skutków ubocznych spowodowanych przez leki niż uczestnicy w grupie tymololu.

Zespół rozproszenia barwnika spowodowany uwalnianiem pigmentu nabłonka barwnikowego tęczówki, który blokuje przestrzenie międzybeleczkowe.

Sklerektomia głęboka wspomagana laserem - najpopularniejszym podejściem chirurgicznym stosowanym obecnie w leczeniu jaskry jest trabekulektomia, podczas której nakłuwa się twardówkę w celu złagodzenia ciśnienia wewnątrzgałkowego. Podobnym, ale zmodyfikowanym zabiegiem jest sklerektomia głęboka (NPDS; nonpenetrating deep sclerectomy), w której zamiast nakłuwania łożyska twardówki i siateczki beleczkowej pod płatem twardówki, tworzy się drugi głęboki płat twardówki, wycina się go wraz z dalszymi zabiegami odkorkowania kanału Schlemma, na którym uzyskuje się przesączanie cieczy z wewnętrznego oka, a tym samym złagodzenie ciśnienia wewnątrzgałkowego, bez penetracji oka.

Zwyrodnienie plamki i inne choroby dotykające plamkę powodują ubytki pola centralnego. Uszkodzenia drogi wzrokowej powodują charakterystyczne formy zaburzeń widzenia, w tym homonimiczne widzenie połowicze, kwadrantanopsję i mroczki.

Z tego samego względu ważna jest ta informacja u pacjentów ze zdiagnozowaną już jaskrą, gdy konieczne jest rozpoczęcie leczenia farmakologicznego z powodu innej choroby (uwaga przy stosowaniu leków bez recepty!!!).

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *